Ako zistím, či mám ploché nohy?

Zobrazení: 605

Ako zistím, či mám ploché nohy?

Pomerne presnú diagnózu plochej nohy svojho dieťaťa môžete určiť sami. Nie je to zložité: existuje jednoduchý test, ktorý môže každý rodič vykonať doma. Vezmite dieťa, naneste mu na obe nohy akýkoľvek kozmetický krém a položte ho na list papiera (mladšie deti budú na postup reagovať s väčším nadšením, ak spolu s krémom použijete aj svetlú farbu, napríklad kvaš). Je dôležité, aby dieťa spočívalo celou svojou váhou na nohách. Dieťa sa potom vráti k svojim hračkám/štúdiám a vy si prezriete výsledný odtlačok. V závislosti od veku nebude odtlačok rovnaký - uvidíte rozdiel v miere odtlačku strednej časti chodidla.Ak máte podozrenie na patológiu na základe výsledkov odtlačku, mali by ste navštíviť ortopéda, pretože len on môže jasne odpovedať na otázku, ako sa zbaviť plochých nôh vo vašom prípade.

Důležité! Ploché nohy u dětí do dvou let věku jsou považována za normální. Proto nemá smysl provádět test u takových malých děti. Také nemá smysl používat příliš vysokou stélku.

Prevencia plochej nohy

Vo všeobecnosti platí, že hneď ako vaše dieťa začne chodiť (alebo behať, v závislosti od jeho temperamentu), je možné zaviesť preventívne opatrenia, ktoré zabránia vzniku deformít nôh v budúcnosti. Nechajte dieťa behať naboso a prinúťte jeho nohy, aby sa namáhali na správnych miestach. Ale plochý laminát a dlažba s teplou podlahou nebudú mať ten správny účinok. Budete potrebovať nerovný povrch, aby ste naučili svoje nohy tlmiť každý krok. Choďte do prírody, behajte po piesku a tráve, po hladkých šikmých kameňoch pozdĺž pobrežia. V chladnom období si môžete do domu priniesť úľavu z morského pobrežia - kúpte si ortopedický koberec pre deti a trénujte nohy na umelých kamienkoch.

Medzi ďalšie preventívne opatrenia patria ortopedické vložky, správna obuv (stielka, tvrdý chrbát, pružná podrážka) a cvičenia na nohy, ktoré možno ponúknuť ako hry pre nepokojné a neposlušné batoľatá.

Ako sa lieči plochá noha?

Čo však máte robiť, ak sa diagnóza, žiaľ, potvrdí? Možno bola prevencia nedostatočná, nekvalitná alebo nepravidelná, alebo ste ignorovali gymnastiku, alebo všetky užitočné metódy boli prekonané napríklad ortopedicky nesprávnou obuvou. Alebo ste túto deformáciu zdedili.

Tak či onak, plochú nohu je teraz potrebné liečiť. K liečbe treba pristupovať dôkladne, nie ako k odstráneniu nežiaduceho defektu, ale ako k eliminácii potenciálneho rizika nezvratných zmien chrbtice a nôh a neskôr aj celého tela (áno, všetko je také vážne!).

Odborník vám predpíše liečbu. To bude zahŕňať rovnakú masáž, súbor špeciálnych cvičení, nosenie ortopedickej obuvi. Avšak prevencia a liečba, ako ste pochopili, - dva veľké rozdiely (spoločnosť OLVI - z Odesy, ste vedeli :) Preto ak chcete naozaj rýchlo vyliečiť plochú nohu, zabudnite na slovo "rýchlo". A pristupujte k tejto otázke s metodickým fanatizmom.

Vaše dieťa bude potrebovať pravidelnú gymnastiku a masáže, ako aj neustále nosenie ortopedickej obuvi. A je to ortopédia, ktorá nie je zameraná na prevenciu, ale konkrétne na liečbu plochých nôh.

Veľký výber lekárskej a ortopedickej obuvi s rôznymi správnymi vlastnosťami nájdete v našom internetovom obchode Ortek (a nielen obuv, máme k dispozícii aj masážne prístroje).

Ako masírovať ploché nohy, poviete ortopédovi, dá vám zoznam užitočných cvičení. Hoci vzhľadom na dnešnú informačnú bohatosť si všetky tieto informácie môžete, ak chcete, nájsť na internete a overiť u svojho lekára. Nie je ťažké naučiť sa masírovať - profesionál vám na začiatku ukáže správne pohyby. Gymnastika tiež nie je náročná - stačí len trochu predstavivosti a správne rekvizity. Pomôcť môžu masážne podložky, prechádzky naboso a cvičenie nôh s malými predmetmi.

... Napriek tomu dúfame, že sa vám podarí predísť plochým nohám a nebudete potrebovať liečbu :)
​​​​​​​

* — Povinné polia

Najpredávanejšie produkty