Čo je hyperpronácia?

Zobrazení: 601

Hyperpronácia chodidla

Chodidlo je jednou z najkrajších častí ľudského tela. Práve chodidlo umož ňuje nášmu telu sebavedomý pohyb a robí našu chôdzu ladnou a ľahkou. Výskyt rôznych deformít chodidla a narušenie tlmiaceho mechanizmu však komplikuje našu každodennú mobilitu - a preto si vyžaduje rýchle a odborné riešenie problému. Pronačná deformita si vyžaduje kvalitnú a včasnú profylaxiu. Jedným zo spôsobov, ako tomu zabrániť, je nosiť dobre padnúcu ortopedickú obuv a chodiť po nerovnom povrchu.

Prečo chodidlo potrebuje pronáciu

Pronácia je anatomická vlastnosť štruktúry chodidla, ktorá poskytuje prirodzené odpruženie a uľahčuje zaťaženie pri náraze počas chôdze alebo behu.
Zakaždým, keď sa kosti chodidla dostanú do kontaktu s povrchom a potom sa od neho odtrhnú, aby urobili nový krok, sú vystavené nárazovému zaťaženiu, ktoré je približne 6-8-krát väčšie ako hmotnosť človeka. Vďaka normálnej pronácii je tento obrovský tlak rovnomerne rozložený v chodidle a nespôsobuje žiadne nepríjemné pocity.

Pronácia a supinácia sú rôzne fázy toho istého procesu, t. j. pohybu. Zjednodušene povedané, supinácia zabezpečuje aktívne odtláčanie chodidla od povrchu, zatiaľ čo pronácia zabezpečuje návrat a jemný postoj, ktorý predchádza novému kroku.

Nielen pre vaše nohy, ale aj pre váš chrbát

Tým, že príroda dala nohe vlastnosť pronácie, postarala sa nielen o pohyblivosť a dlhú životnosť kĺbov nohy. Ale aj pre integritu stavcov a medzistavcových platničiek. Je to preto, že narušená pronácia tiež zhoršuje normálne odpruženie chodidla.  Chôdza a beh zaťažujú nielen kolenné a bedrové kĺby nôh, ale aj chrbticu. Takto dochádza k preťaženiu pohybového aparátu.

Ľudia s rôznymi deformitami nôh sa sťažujú na bolesti nôh, chrbta a dolnej časti chrbta. V miernej forme sa preťaženie prejavuje bolesťou a rýchlou únavou, ktorá trvá dlhšie ako zvyčajne. V pokročilých prípadoch vedie k neschopnosti udržať vzpriamené držanie tela a k deformujúcim ochoreniam kolena, bedrového kĺbu a chrbtice. Preto je veľmi dôležité udržiavať tento motorický mechanizmus zdravý.

Typy pronácie chodidl

Stupeň pronácie je určený uhlom, ktorý vzniká medzi chodidlom a pätou, keď chodidlo dopadne na povrch.

  1. Neutrálna pronácia - keď je členok takmer rovný a vytvára s povrchom uhol približne 90 stupňov.

Stopa takejto podrážky je mierne zakrivená. Zaťaženie je rovnomerne rozložené, pričom hlavnú podpornú funkciu plní vonkajšia časť päty.
  1. Hyperpronácia (hyperpronátor) - pri dopade na povrch je chodidlo naklonené dovnútra a vnútorná strana členka vytvára s povrchom uhol menší ako 90 stupňov. Bežná situácia.

Stopa je takmer pevná a bez zakrivenia. Možný postoj v tvare písmena X: keď sú kolená pri sebe a chodidlá sú od seba.


Valgus, ploché nohy a hyperpronácia spolu súvisia, ale nie sú to isté. Plochá noha a valgus sa týkajú postavenia chodidla, sploštenia klenby. Hyperpronácia súvisí s rotáciou, nakláňaním chodidla pri pohybe.

Správna ortopedická obuv pre ženy pre ploché nohy v našom obchode spolu s fyzickou aktivitou zabraňuje rôznym budúcim problémom so svalmi, väzmi a kĺbmi.
  1. Hypopronácia je zriedkavejšia poloha chodidla. Uhol medzi vnútornou stranou členka a povrchom je väčší ako 90 stupňov a chodidlo je vyklonené smerom von.

Stopa v Hypopronation má výrazné zakrivenie. Je možné vytvoriť tvar písmena O: nohy sú pri sebe a kolená sú od seba. Namáhaná je vonkajšia klenba chodidla a piaty a štvrtý prst na nohe.

Ako si vybrať obuv pre hyperpronáci

Správna obuv pri hyperpronácii zlepšuje kvalitu každodenného života a predchádza komplikáciám pohybového aparátu. Je dôležité, aby obuv dobre držala na nohe a bola odolná voči padaniu dovnútra. Inými slovami, pri hyperpronácii možno často odporučiť valgozity.


A čo je najdôležitejšie, ortopedická obuv by mala byť až na výnimky zložitých deformít pohodlná! Nemali by brániť pohybu a vývoju chodidla.

Vložky Supinator môžu tiež pomôcť zabrániť stuhnutiu chodidla. Prítomnosť týchto vložiek by nemala spôsobovať nepohodlie a nemala by brániť pohybu. Masážna podložka na nohy je vhodná aj na prevenciu a liečbu deformácií nôh. Pre deti si môžete kúpiť ortopedický koberec pre deti. Výsledkom je nielen optimalizovaná poloha chodidla, ale aj zvýšenie prejdenej vzdialenosti a zníženie nepohodlia chrbta.

* — Povinné polia

Najpredávanejšie produkty