Správna veľkosť vankúšov na spanie: všetko, čo potrebujete vedieť

Zobrazení: 166

Nesprávna poloha krku počas spánku môže viesť k vážnym negatívnym následkom: silné bolesti hlavy, kŕče v oblasti krku, exacerbácia osteochondrózy a iné podobné problémy a stavy. Riešením všetkých týchto problémov môžu byť ortopedické vankúše, je však potrebné zvoliť model správnej veľkosti.

Klasifikácia veľkostí ortopedických vankúšov dostupných na trhu

Po prvé, poďme zistiť, aké môžu byť rozmery vankúšov na spanie. Najčastejšie výrobcovia venujú pozornosť veku svojich zákazníkov, takže na trhu sú dnes k dispozícii tieto typy vankúšov na spanie:

 • Pre deti a mládež, veľkosť 20×30 cm až 40×50 cm.
 • Pre dospelých s priemernou postavou sa odporúča zvoliť vankúš s rozmermi 40×60 cm alebo 50×70 cm.
 • Pre ľudí s pevnou postavou, ktorí potrebujú veľký vankúš do 50×80 cm.
Existujú aj vankúše so špecifickými rozmermi, ktoré sú určené na pomoc pri zotavení alebo rehabilitácii po určitej skupine chorôb. Príkladom je antirefluxný klin a vankúš proti vráskam "Butterfly", ktorý vyrába Ortek.

Aká veľkosť vankúša na spanie je optimálna?

Pri výbere vankúša na spanie je potrebné brať do úvahy nielen dĺžku jeho strán, ale aj jeho výšku, ktorá zase závisí od polohy, v ktorej najradšej spíte. Preto, ak sa zaujímate, ako si vybrať najlepší vankúš na spanie, je povinné zvážiť jeho výšku, pretože tento parameter ovplyvní polohu chrbtice:

 • Pre ľudí, ktorí väčšinou spia na boku, sa odporúča vankúš na spanie na boku vysoký 10-14 cm.
 • Ortopedický vankúš na spanie v akejkoľvek polohe by mal byť vysoký asi 10 cm.
 • Milovníkom spánku na bruchu sa odporúča zvoliť anatomický vankúš na spanie na bruchu s maximálnou výškou 8 cm.
 • Ak človek spí hlavne na chrbte, dobrou voľbou je vankúš, ktorého výška je 9-10 cm.
K dispozícii sú tiež ortopedické vankúše vysoké 14-16 cm. Takýto veľký ortopedický vankúš je nevyhnutný pre ľudí, ktorí majú vážne problémy s chrbticou alebo majú prirodzene veľmi široký chrbát.

Často vzniká otázka, ako spať na anatomickom vankúši. Samozrejme, existujú ortopedické vankúše na spanie v akejkoľvek polohe, ale najlepší terapeutický účinok sa dosiahne, keď človek spí na chrbte. Potom nedochádza k stlačeniu vertebrálnych artérií, prietok krvi nie je narušený a mozog je dobre vyživovaný. Spanie na ortopedickom vankúši by malo prebiehať pri príjemnej teplote 18-22℃ a pred spaním sa tiež odporúča vetrať miestnosť. Tu je niekoľko ďalších pravidiel pre správny spánok na ortopedických vankúšoch:

 • Vankúš je celý na posteli, nemal by byť širší ako matrac.
 • Na vankúš by mala byť umiestnená iba hlava a krk. Ramená by mali zostať na matraci.
 • V žiadnom prípade by ste nemali spať na dvoch vankúšoch súčasne.
 • Ak nemôžete zostať dlho v jednej polohe, vyskúšajte tento trik: Ľahnite si na bok, mierne pokrčte nohy a niekoľkokrát medzi ne vložte zrolovaný valček alebo prikrývku.

Aký ortopedický vankúš si vybrať: tvrdý alebo mäkký?

Mäkký materiál vankúšov na spanie je nepochybne pohodlnejšou možnosťou, ale nie vždy je možné venovať pozornosť výlučne vlastnému pohodliu. Ak chceme zabezpečiť dobrý prietok krvi do hlavy, zbaviť sa bolesti hlavy, dobrým riešením je mäkký kvalitný vankúš na spanie. Malo by sa však pamätať na to, že by nemalo byť príliš mäkké, pretože v tomto prípade nebude možné poskytnúť správnu podporu stavcom.
Existujú aj situácie, keď je na spanie potrebný tvrdý vankúš. V závislosti od stavu, ktorému človek čelí, je možné zvoliť vankúše s rôznymi úrovňami tvrdosti:

 • Osteochondróza. Pri tejto chorobe je dôležité udržiavať krčnú chrbticu v správnej polohe celú noc. Vhodnou voľbou je potom stredný až tvrdý ortopedický vankúš z pamäťovej peny.
 • Proti hypertenzii možno bojovať spánkom na vysokých vankúšoch miernej až strednej tvrdosti.
 • Ak máte krehké cievy alebo ste náchylní na opuch, je lepšie zvoliť mierne tvrdý model, ktorý nestláča tkanivá.

Jediným problémom ortopedických vankúšov tvrdého tvaru je, že je niekedy ťažké si na ne zvyknúť.

Správne zvolený ortopedický vankúš na spanie zabezpečí nielen boj proti chorobám a pomôže vrátiť sa k normálnemu fungovaniu celého tela, ale aj po období návyku pomôže postarať sa o skutočne pohodlný a zdravý spánok. Kvalitný anatomický vankúš nájdete v katalógu Ortek.

* — Povinné polia

Najpredávanejšie produkty