Alternatívny pohľad na problém plochých nôh

Zobrazení: 438

Vedeli ste, že podstata plochých nôh nie je taká jednoduchá, ako sme zvyknutí? Uhol pohľadu na tento problém je celkom iný, nekonvenčný, ale celkom logický a odôvodnený. Tento názor sa v mnohých ohľadoch zhoduje s naším postojom, a preto sme sa rozhodli podeliť sa s vami o túto myšlienku.

...Takže v skutočnosti existuje veľa ľudí, ktorým bola diagnostikovaná plochá noha, ktorí túto skutočnosť prijali, dosiahli určitú úroveň akceptácie a žijú s touto diagnózou, prispôsobujú sa jej a veria, že sa na tom nedá nič zmeniť.

Prevažná väčšina týchto ľudí si však ani neuvedomuje, že sa stali obeťami vážneho zdravotného problému. Práve kvôli tomuto problému pociťujú - v najlepšom prípade - unavené nohy častejšie, ako by v skutočnosti mali. To je dôvod, prečo majú problém s výberom topánok, pretože nie každý model im pohodlne sedí na nohe. Z tohto dôvodu sú pravdepodobne obmedzené v požadovanej fyzickej - a všeobecne v živote! - činnosť. V najhoršom - ale nie najhoršom - prípade pociťujú bolesť.

Typy plochej nohy

Niektorí lekári rozdeľujú sploštené nohy do dvoch rôznych kategórií: ohybné alebo stuhnuté.

Flexibilné nohy sú definované ako nohy, ktoré sa splošťujú len pri zaťažení. Inými slovami, ak človek sedí alebo leží bez zaťaženia nôh, nemá plochú nohu ako takú.

Stuhnuté nohy podliehajú trvalému splošteniu bez ohľadu na aktivitu človeka. Rigidná plochá noha môže byť spôsobená tarzálnou koalíciou (zrastom tarzálnych kostí), ako aj artritídou a genetickou predispozíciou.

Už z názvu je teda zrejmé, že rigidná plochá noha sa lieči ťažšie, a to práve pre svoju povahu, zatiaľ čo flexibilná plochá noha je poddajnejšia a poddajnejšia.

Je pozoruhodné, že oveľa častejšie sa vyskytuje ohybná plochá noha.

Aké vonkajšie faktory môžu pomôcť pri plochej nohe?

1. Natiahnutie

Napnutý lýtkový sval je veľmi častou príčinou plochej nohy. Napnutý, nenapnutý lýtkový sval pôsobí na chodidlo prieraznou silou, ktorá následne spôsobuje prepadnutie klenby chodidla.

Špeciálny program zameraný na naťahovanie lýtkového svalu a Achillovej šľachy môže zmierniť sploštenie chodidla. Tréningové cvičenia pre bežcov budú účinné. Zvážte aj jogu: samotná "psia pozícia" je vynikajúca na natiahnutie zadnej časti nohy.

2. Cvičenia na posilnenie oblúka

Ak sa na problém plochej nohy pozrieme z anatomického hľadiska, za deformitu môžu vnútorné svaly nohy, tie, ktoré sa nachádzajú v spodnej časti chodidla. Plochá noha je spôsobená nedostatočným vývojom alebo nesprávnou funkciou týchto svalov. Aby ste odstránili príčinu, musíte pracovať na posilnení svalov klenby chodidla - tzv.

Cvičenia na posilnenie klenby nie sú ničím novým. Odporúčajú sa pre ploché nohy a my sme ich uviedli viackrát. Ide o všetky činnosti, ktoré zahŕňajú pohybové uchopovanie rôznych predmetov prstami: lopty, ceruzky, malé hračky atď.

3. Topánky a špeciálne vložky

Dobrá ortopedická obuv so správnym typom topánky má dôležitú funkciu pri plochých nohách, pretože topánka zapadá do stielky. Kvalitná ortopedická obuv udržuje chodidlo v správnej polohe, nie je príliš obmedzujúca, ale zároveň nedovoľuje deformáciu chodidla. Odtiaľto pochádzajú deformity členkov a potom kolena. Samozrejme, odpusťte tú slovnú hračku. Keď hovoríme, že obuv by nemala nohu príliš obmedzovať, sme pripravení vstúpiť do diskusie s tými, ktorí sa domnievajú, že ortopedická obuv by mala byť extrémne tuhá a pocit pri jej nosení by mal byť podobný chôdzi na korčuliach bez ľadu. Áno, všetci ortopédi hovorili - topánky musia byť extrémne tuhé. A s uznaním pocítili neohýbajúcu sa konštrukciu topánok. Časy sa však menia a progresívna časť detských chirurgov a ortopédov zistila, že extrémne pevná obuv je niekedy potrebná, ale v drvivej väčšine prípadov nie je nevyhnutná. Často dobrá podpora, správna stielka, pohodlná ortopedická obuv, mierna tuhosť a stredne vysoký podpätok. Myslite na to pri výbere topánok alebo ortopedických sandálov pre chlapca alebo dievča.

Ortopedické vložky sú tiež veľmi účinné pri plochých nohách. Vypukliny a priehlbiny na správnych miestach povrchu vložiek pomáhajú udržiavať chodidlo v správnej anatomickej polohe, dvíhajú klenbu, natáčajú pätovú kosť a diktujú potrebnú perspektívu kostných štruktúr chodidla.

Vložky zmierňujú fyzický stav chodidla a väzov tým, že uvoľňujú svalové napätie a zabraňujú prípadným kŕčom

4. Chôdza naboso

Mohlo by sa zdať, že chôdza naboso neznie veľmi logicky, keď je potrebná podpora klenby chodidla. A predsa je chôdza naboso užitočná - najmä na nerovnom povrchu: na zemi, tráve, piesku a kameňoch. Všimli ste si niekedy, že ortopedické podložky pod nohy majú reliéf vysypaných morských kamienkov?

Faktom je, že chôdza naboso precvičuje svaly chodidla, a tým sa posilňuje. Posilňovanie svalov chodidla vedie k jeho stabilizácii.

K dispozícii máme aj rôzne masážne zariadenia.

5. Chirurgický zákrok

Chirurgický zákrok je najradikálnejšou metódou boja proti plochej nohe, ak boli vyskúšané všetky dostupné metódy, ale deformita pretrváva.

Chirurgická korekcia plochonožia môže byť relatívne jednoduchá alebo veľmi komplikovaná, v závislosti od veku pacienta, stupňa plochonožia a jeho príznakov. Každý prípad je iný.

Áno, zatiaľ neexistuje jednoduchý liek na plochú nohu, ale existujú spôsoby, ku ktorým sa môžete uchýliť, aby ste zlepšili svoj stav. Chirurgia je jednou z nich.

* — Povinné polia

Najpredávanejšie produkty